Firma

Zalety współpracy B2B, które warto znać

• Zakładki: 146


Jednym z podstawowych pytań, na które musimy sobie odpowiedzieć, szukając pracy, jest podstawa zatrudnienia. Wiele osób decyduje się na podpisanie tradycyjnej umowy o pracę, gwarantującej ubezpieczenia, opłacanie składek i inne zalety. Warto jednak pamiętać, że umowa o pracę nie jest jedynym dostępnym rozwiązaniem. Coraz więcej pracodawców proponuje przyszłym pracownikom tzw. współpracę na zasadach B2B. Dlaczego warto wziąć ją pod uwagę?

Największa zaleta: większy zysk

Nie ulega wątpliwości, że jednym z najważniejszych powodów, dla których warto zdecydować się na współpracę w oparciu o model B2B, jest wzrost wysokości pensji. Wynika ona z braku konieczności opłacania kosztów zatrudnienia osoby wykonującej obowiązki, dzięki czemu wynagrodzenie może wzrosnąć. Warto jednak pamiętać, że kontrakt B2B nakłada na samozatrudnionego obowiązek samodzielnego rozliczania składek i innych zobowiązań finansowych. W przypadku ewentualnego błędu może on zostać pociągnięty do odpowiedzialności, co w skrajnych przypadkach okaże się wyjątkowo dotkliwe.

Większa dowolność

Model współpracy w oparciu o kontrakt B2B to tak naprawdę porozumienie dwóch osobnych podmiotów gospodarczych. W praktyce oznacza to, że samozatrudniony ma pełne prawo do wyboru czasu i miejsca pracy, ponieważ nie ciążą na nim obowiązki związane z tradycyjną umową o pracę. Ta większa dowolność ma szczególne znaczenie w przypadku tzw. wolnych zawodów (ang. freelancing). Freelancerzy, dzięki kontraktowi B2B, mogą na przykład wykonywać powierzone im obowiązki z dowolnego miejsca na świecie, bez konieczności uzyskiwania zgody na wyjazd od przełożonego.

Niższe składki – większa oszczędność

Ta zaleta współpracy w oparciu o kontrakt B2B jeszcze szczególnie korzystna dla młodych przedsiębiorców. To właśnie oni mogą skorzystać z możliwości zwolnienia z opłat odprowadzanych do ZUS przez pierwsze pół roku prowadzenia działalności. Następnie istnieje możliwość ubiegania się o specjalną ulgę, która może zostać przyznana nawet na okres 2 lat. W ten sposób kontrakt B2B staje się jeszcze atrakcyjniejszą formą współpracy niż standardowa umowa o pracę.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
258 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *