Firma

Odzież robocza a ochronna — czym się różnią?

• Zakładki: 76


Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie swoim pracownikom odzieży i obuwia ochronnego oraz odzieży i obuwia roboczego. W innym przypadku pracownik nie powinien zostać dopuszczony do pracy. Wielu z nas nie zdaje sobie jednak sprawy, że oba te rodzaje odzieży się od siebie różnią. Różnice pomiędzy tymi pojęciami są jasno określone w przepisach BHP zawartych w Kodeksie Pracy. Czym więc jest odzież robocza a czym odzież ochronna?

Odzież robocza

W zależności od specyfiki pracy oraz warunków przy zatrudnianiu pracownika pracodawca ma obowiązek zapewnienia mu odzieży i obuwia roboczego. Taka odzież robocza zabezpiecza przed zabrudzeniem odzieży własnej zatrudnionej osoby. Jeśli w czasie pracy ubrania mogą ulec zabrudzeniom, zanieczyszczeniom chemicznym czy skażeniu środkami chemicznymi, pracownik nie powinien pracować we własnej odzieży. Co ważne, żadne przepisy nie regulują, jaka dokładnie powinna być odzież robocza. Oznacza to, że równie dobrze pracodawca może kupić ubrania używane. Istotne jest oczywiście to, by były one dokładnie oczyszczone i zdezynfekowane. Wśród odzieży roboczej możemy wymienić między innymi bluzy, koszulki, spodnie, kamizelki, czapki, koszule i nie tylko.

Czym jest odzież ochronna?

Najważniejszym zadaniem odzieży ochronnej jest chronienie pracownika przed zagrożeniami związanymi z wykonywaną pracą. Są to przede wszystkim zagrożenia mechaniczne, chemiczne i termiczne. Bez tego typu ochrony wykonywanie pracy byłoby nie tylko niemożliwe, ale zagrażałoby zarówno zdrowiu, jak i życiu. W skład odzieży ochronnej bardzo często wchodzą dodatkowe akcesoria takie jak okulary, kaski, ochraniacze czy rękawice ochronne. Zwykle wyróżnia się różne typy odzieży ochronnej, na przykład termiczna, ostrzegawcza, ochronna biologiczna.

Jak wybrać odzież ochronną i roboczą?

Zawsze musimy pamiętać, że najważniejszym kryterium wyboru odzieży do pracy powinno być bezpieczeństwo pracownika. Co więcej, takie ubrania muszą spełniać wszystkie wymagania i normy, a to zależeć będzie od stanowiska oraz charakteru pracy. W przypadku odzieży roboczej możemy pozwolić sobie na wybór, biorąc pod uwagę estetykę. Jednak odzież ochronna powinna zapewniać przede wszystkim bezpieczeństwo i ten aspekt jest najistotniejszy.

Jednym z ważniejszych zobowiązań pracodawcy jest zapewnienie swoim pracownikom nieodpłatnie odzieży oraz obuwia roboczego. Muszą one spełniać wymagania określone w normach polskiego prawa.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym BHPStar.pl.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
220 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *