Firma

Zbiornik do kompresora – jak wybrać najlepszy model?

• Zakładki: 50


Sprężone powietrze wykorzystywane jest w niemal każdej branży. Jest to w pełni zrozumiałe biorąc pod uwagę fakt, że jest to czyste medium. Jednocześnie trzeba pamiętać, że żaden system sprężonego powietrza nie może efektywnie działać bez zbiornika do kompresora. Warto na jego temat dowiedzieć się więcej.

Zbiornik do kompresora – dlaczego pełni tak ważną rolę? 

Zbiornik do kompresora pełni niezwykle ważną rolę. Można określić go mianem bufora, który znajduje się pomiędzy samym kompresorem, a punktami odbioru sprężonego powietrza. Zbiornik służy do magazynowania tego gazu. Jednocześnie można określić go mianem pierwszego separatora. Wynika to z faktu, że na ściankach zbiornika mogą osadzać się duże ilości wody oraz zanieczyszczeń. Oczywiście schładza on także sprężone powietrze i wyrównuje zmiany ciśnienia. Trzeba jeszcze pamiętać, że funkcja zbiornika zależy jeszcze od samego rodzaju kompresora. W sprężarce tłokowej będzie służył przede wszystkim jako magazyn sprężonego powietrza, natomiast w sprężarkach śrubowych i łopatkowych będzie pełnił funkcję bufora. 

Jaką pojemność zbiornika do kompresora wybrać?

Wybierając zbiornik do kompresora, trzeba wziąć pod uwagę zużycie energii. Najlepiej więc wybrać takie urządzenia, które zapewnią optymalną pracę kompresorów, ale też systemu uzdatniania powietrza. Na pewno należy zwrócić uwagę na wydajność sprężarki. Oznacza to, że maksymalna wydajność powinna przewyższać zużycie sprężonego powietrza w całej instalacji. Kolejnym ważnym parametrem jest maksymalne jednoczesne zużycie powietrza w układzie sprężonego powietrza. Nie można jeszcze zapominać jak ważną funkcję pełni zmienność zapotrzebowania na sprężony gaz. Wybierając dużą pojemność zbiornika macie pewność, że sprawdzi się on do zasilania urządzeń pneumatycznych, które mają duże zapotrzebowanie. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą TECHEM.          

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
58 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *