Prawo i podatki

Podatek od psa – czym jest i kogo obowiązuje?

• Zakładki: 316


Całkiem niedawno w polskich mediach pojawiła się informacja o nowym podatku. Zostali nim obłożeni właściciele psów, co wywołało niemałe zamieszanie wśród miłośników czworonogów. Podatek od psa wzbudził jednak nie tylko zdziwienie, ale także niedowierzanie i… ogólną wesołość. Czym jest ta opłata? Od czego zależy jej wysokość i kto jest zobowiązany do jej uiszczenia?

Z prawnego punktu widzenia, podatek od posiadania psa to opłata, która może, ale nie musi być wprowadzona przez samorząd gminny. Osobą decyzyjną w przypadku opłaty od posiadania psów jest odpowiednio burmistrz albo prezydent miasta i to do niego i członków rady gminy zależy decyzja o tym, czy taki podatek zostanie wprowadzony na danym terenie.

Ile wynosi opłata od posiadania psa?

Nie istnieje jedna stała kwota podatku od psa, która została narzucona przez organa rządzące na rady poszczególnych gmin. Ostateczna wysokość takiej opłaty zależy więc od jednostkowo podejmowanych decyzji, jednak maksymalna kwota nie może przekroczyć tej ustanowionej w obwieszczeniu Ministra Finansów. Obecnie od kilku lat można zauważyć wyraźny wzrost kosztów życia w naszym kraju. Nie dziwi zatem, że również kwota podatku od posiadania psa stopniowo rośnie. Maksymalna stawka tej opłaty jest co roku ustalana na nowo, a w 2022 roku będzie wynosiła nie więcej niż 135 zł od jednego czworonoga.

Kogo obowiązuje podatek od psa?

Warto zwrócić uwagę na fakt, że podatkiem od posiadania psa są obciążeni posiadacze, a nie właściciele zwierząt. Co to oznacza w praktyce? Nietrudno zgadnąć, że faktyczne posiadanie psa trudno jest udowodnić. Aby więc uniknąć sytuacji, w których poszczególne osoby odmówiłyby uiszczenia opłaty, tłumacząc się tym, że pies oficjalnie nie należy do nich, w przepisach umieszczono zapis, według którego podatek musi zostać uiszczony przez posiadacza psa, a nie jego właściciela. Ta pozornie niewielka zmiana pozwala uniknąć wielu kłopotów.

Gdzie zapłacić podatek od posiadania psa?

Aby opłacić podatek od posiadania psa, można udać się w jedno z poniższych miejsc:

  • do kasy gminy,
  • bezpośrednio do inkasenta, który został wyznaczony przez przedstawicieli gminy,

lub wykonać przelew bezpośrednio na gminne konto bankowe.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
351 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *