Prawo i podatki

Czym jest STOART i czym różni się od ZAiKS-u? Odpowiada Publicmusic

• Zakładki: 473


ZAiKS to najpopularniejsza organizacja strzegąca praw autorskich, ale wcale nie jedyna. Na straży praw autorskich pokrewnych stoi m.in. STOART. Czym się różnią te organizacje? Której z nich trzeba płacić, jeśli korzysta się z utworów muzycznych w celach komercyjnych? A może opłat da się uniknąć? Przeczytaj!

Czym jest STOART?

STOART jest związkiem artystów wykonawców, organizacją stojącą na straży praw autorskich, a dokładnie rzecz biorąc: praw pokrewnych do autorskich. Zajmuje się prawem wykonawczym, czyli przysługującym piosenkarzom, instrumentalistom i innym wykonawcom utworów muzycznych. Za korzystanie z tych utworów, np. podczas puszczania muzyki w sklepie, restauracji, salonie fryzjerskim lub innym miejscu komercyjnym, STOART pobiera od przedsiębiorców opłaty, które następnie przekazuje współpracującym z organizacją wykonawcom w postaci tantiem. Dotyczy to puszczania utworów artystów zarówno polskich, jak i zagranicznych.

ZAiKS a STOART – różnice

Podstawową różnicą pomiędzy ZAiKS-em a STOART-em jest fakt, że pierwsza organizacja chroni prawa autorskie (czyli autorów utworów: tekstów, melodii), a druga prawa autorskie pokrewne: wykonawcze (czyli wykonawców utworów, np. piosenkarzy, artystów grających na instrumentach). W praktyce oznacza to, że jeśli przedsiębiorca korzysta z muzyki w celach komercyjnych – np. puszczając ją w sklepie – musi płacić… obu organizacjom. I zresztą nie tylko tym dwóm, bo opłaty pobierają również ZPAV i SAWP.

Muzyka bez opłat do STOART-u i ZAiKS-u

Przedsiębiorcy zastanawiają się, czy możliwe jest komercyjne korzystanie z muzyki, a jednocześnie legalne unikanie opłat w organizacjach strzegących praw autorskich i pokrewnych (STOART, ZAiKS, ZPAV, SAWP). Wiadomość jest dobra – taka możliwość istnieje! Zapewnia ją m.in. system Publicmusic, w którym zbierana jest muzyka bez praw autorskich (dokładnie rzecz biorąc, serwis skupuje utwory muzyczne wraz z prawami autorskimi). Wobec tego wystarczy uiścić opłatę w jednym miejscu – na Publicmusic.pl – by móc korzystać z muzyki bez obawy o naliczanie opłat przez w/w organizacje. Utwory muzyczne można zakupić na pewien okres lub bezterminowo. Można też skorzystać z radia objętego miesięcznym abonamentem.

A po co korzystać z radia internetowego Publicmusic, skoro są o wiele większe bazy utworów muzycznych, w tym Spotify, YouTube, Tidal? Otóż jako przedsiębiorca jesteś zobowiązany płacić w/w organizacjom od ochrony praw autorskich, nawet jeśli dodatkowo płacisz abonament na platformach Spotify lub YouTube. Platformy te mają praw autorskich do muzyki, którą udostępniają słuchającym. Bezpłatne słuchanie przysługuje jedynie osobom prywatnym.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
1043 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *