Finanse

Co to jest faktoring międzynarodowy?

• Zakładki: 85


Polskie przedsiębiorstwa coraz częściej podejmują współpracę z firmami za granicą. W 2021 eksport wzrósł o ponad 20%. Przedsiębiorca zajmujący się handlem zagranicznym musi liczyć się z dłuższymi terminami spłat należności, które często są normą w innych krajach. W takich sytuacjach rozwiązaniem dla firm jest faktoring międzynarodowy.

Jak działa faktoring międzynarodowy?

Faktoring zagraniczny to wsparcie w weryfikacji zagranicznych kontrahentów. To też gwarancja zachowania płynności finansowej przy wydłużonych terminach płatności (za granicą to często nawet ponad 3 miesiące). Jak to działa? Przedsiębiorca przekazuje firmie faktoringowej (faktorowi) faktury wystawione na dane zagranicznego klienta. Faktor wypłaca przedsiębiorcy zaliczkę, często nawet 90% należnej kwoty. Przedsiębiorca zabezpiecza swoje interesy i zapewnia firmie środki do finansowania bieżącej działalności. 

Rodzaje faktoringu międzynarodowego

W faktoringu międzynarodowym mamy do wyboru:

  • Faktoring eksportowy – firma sprzedaje towar i wystawia fakturę zagranicznemu kontrahentowi, przesyła jej kopię do firmy faktoringowej, a ona wypłaca do 90% wartości faktury w ciągu paru dni. W tym czasie firma faktoringowa monitoruje status płatności ze strony dłużnika i dokłada starań, aby kontrahent zwrócił kwotę faktury. Po uzyskaniu pełnej należności firma faktoringowa wypłaca pozostałą część kwoty przedsiębiorcy.
  • Faktoring importowy – polski przedsiębiorca importujący towar do Polski podpisuje umowę na towar z zagranicznym kontrahentem. W ramach współpracy firma faktoringowa weryfikuje finanse przedsiębiorcy i spłaca jego fakturę. Kontrahent otrzymuje płatność od razu, a polska firma spłaca środki firmie faktoringowej.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą faktoringową AOW Faktoring.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
90 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *