Finanse

Czym jest faktoring pełny? Kiedy warto z niego skorzystać?

• Zakładki: 80


Faktoring to jedna z opcji, która często wykorzystywana jest przez różnego rodzaju firmy. Korzystają z niego przedsiębiorcy, którzy dbają o płynność finansową swojej firmy. Jak jedna działa faktoring? Kiedy warto z niego skorzystać? Jakie są jego rodzaje? Sprawdź to, zanim dasz się skusić faktoringowi.

Czym jest faktoring?

Faktoring to usługa finansowa, która polega na wykupieniu przez firmę faktoringową należności z tytułu sprzedaży towarów czy usług. Pieniądze trafiają na konto przedsiębiorstwa, które w szybki sposób otrzymuje środki finansowe, niedługo po wystawieniu faktury. Faktoring ułatwia pracę wielu firm, głównie tych, które mierzą się z problemami z płynnością finansową, np. przez specyfikę branży, w której operują. Dobrym przykładem będzie tutaj transport, gdzie terminy płatności za faktury potrafią sięgać nawet kilkudziesięciu dni.

Jak wygląda faktoring pełny?

Faktoring pełny inaczej zwany jest faktoringiem bez regresu. U podstaw tego faktoringu leży przejęcie przez faktora niewypłacalności objętych umową faktoringu. Cały proces działa na podstawie ubezpieczenia należności bądź wykorzystywania specjalnej polisy. Umowa tego typu zawierana jest między firmą faktoringową a faktorem. To w niej ustalane są konkretne elementy, takie jak termin spłat zobowiązania czy też pozbycie się ryzyka braku zapłaty. Faktoring pełny obejmuje zarówno dostarczane towary, jak i wykonywane usługi różnego typu. Jest to bardzo bezpieczna opcja, która pozwala na uzyskanie szybszej płatności za wykonaną usługę i zabezpiecza nas przed nieuczciwymi firmami. W tym przypadku nie trzeba przejmować się wszelkimi spóźnieniami czy zmianami ze strony kontrahenta.

Jak wygląda faktoring niepełny?

Na rynku działa również tak zwany faktoring niepełny, czyli z regresem. Ten polega na wykupie przez faktora należności, jednak bez przejmowania na siebie ryzyka niewypłacalności. Oznacza to, że faktorant jest nadal odpowiedzialny za wypłacalność kontrahentów. W praktyce działa to następująco. Jeśli kontrahent nie wypłaci pieniędzy na czas, to klient jest zobowiązany dokonać zwrotu zaliczki wypłaconej z tytułu zawarcia faktoringu niepełnego. Ten rodzaj faktoringu jest niebezpieczny dla osób, które nie znają rynku. Wchodząc w taką umowę, trzeba mieć na względzie wiele elementów, m.in. kraj pochodzenia kontrahentów, ich opinię na rynku, skłonności firm do podnoszenia kosztów, strukturę portfela należności czy też terminowość poszczególnych podmiotów. Jeśli kontrahent zawiedzie, faktoring niepełny może okazać się niezwykłym problem i uszczerbkiem finansowym, którego koszty trzeba ponieść.

Kto powinien wybrać faktoring pełny?

Faktoring pełny to świetna opcja dla przedsiębiorstw zajmujących się eksportem towarów i usług. Wykorzystują ją często spółki giełdowe czy też firmy, które mają problem ze swoją płynnością finansową czy kontrahentami. Faktoring pełny to bardzo bezpieczna opcja, która chroni sytuację firmy i jej finanse. Decydując się na taki rodzaj faktoringu, można kontynuować swoje zadania, nie obawiając się o powstanie dodatkowych, niespodziewanych kosztów.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą AOW Faktoring, która zajmuje się faktoringiem firm małych, średnich i dużych. Pełną ofertę firmy znaleźć można na stronie aow.pl.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
134 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *