Finanse

Mikrofaktoring – finansowanie dla najmniejszych firm

• Zakładki: 58


Pędząca inflacja, ograniczenia związane z pandemią i opóźnienia w płatnościach od kontrahentów to tylko część problemów, z jakimi muszą zmagać się mikroprzedsiębiorcy. Często ostatnią deską ratunku dla nowego, małego biznesu jest zewnętrzne finansowanie. Faktoring to dobry sposób na szybką poprawę płynności finansowej firmy, jednak małe i mikroprzedsiębiorstwa mogą mieć problem ze znalezieniem odpowiedniej usługi dla siebie. Dla najmniejszych firm na rynku powstała usługa mikrofaktoringu. Kto może z niej korzystać? Czym różni się od klasycznego faktoringu lub kredytu w banku?

Czym jest mikrofaktoring?

Mikrofaktoring jest podobny do faktoringu dla większych firm, ale został stworzony specjalnie z myślą o mikrofirmach i mikroprzedsiębiorcach, którzy wystawiają faktury na niższe kwoty. Dużym instytucjom bankowym i firmom faktoringowym zwykle nie opłaca się finansowanie faktur na tak niewielkie sumy, dlatego takie wnioski często są odrzucane. Z podobnym kłopotem mogą zmagać się firmy funkcjonujące krócej niż rok. Mikrofaktoring to usługa przeznaczona dla:

  • mikroprzedsiębiorców, 
  • freelancerów,
  • osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. 

Ich potrzebny różnią się od potrzeb dużych firm, największych graczy na rynku, dlatego dla nich powstała osobna usługa.

Korzyści z mikrofaktoringu dla małych biznesów

Mikrofaktoring to dodatkowe źródło finansowania, które umożliwia zachowanie płynności. Zewnętrzne finansowanie faktur w firmie faktoringowej skraca czas oczekiwania na zamrożone środki od kontrahenta – to najszybszy sposób na przywrócenie płynności. Wnioskowanie o kredyt w banku może trwać długo, a decyzję o akceptacji wniosku o finansowanie od faktora otrzymasz często nawet tego samego dnia. W przeciwieństwie do instytucji bankowych firmy faktoringowe nie wymagają aż tylu formalności. Liczba wymaganych dokumentów jest mniejsza, a ostateczne warunki finansowania finalnie i tak często są bardziej korzystne dla przedsiębiorcy. Prowizję płacisz tylko za rzeczywiście uzyskaną kwotę.

Dużym plusem dla mniejszych biznesów i JDG jest też większa dostępność usługi – małe i nowopowstałe firmy często mają przecież problem z pozyskaniem finansowania w bankach. Co ważne, mikrofaktoring pośrednio zwiększa konkurencyjność firmy, która w ten sposób może oferować również możliwość rozliczenia z odroczonym terminem płatności, tak jak największe przedsiębiorstwa na rynku. W ten sposób zachowujesz płynność finansową i zyskujesz przewagę na rynku.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą faktoringową AOW Faktoring.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
45 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *