Prawo bankowe, a przede wszystkim Ustawa o kredycie konsumenckim gwarantują nam prawo do odstąpienia od umowy kredytowej. Ile mamy czasu na odstąpienie i o czym jeszcze trzeba pamiętać, decydując się na odstąpienie?
Ile mamy czasu na odstąpienie od umowy kredytowej?
Abyśmy mogli odstąpić od umowy kredytowej, nasz kredyt musi spełniać kryteria kredytu konsumenckiego – musiał zostać udzielony:
- osobie prywatnej
- na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą, zawodową czy rolniczą
- w kwocie nie wyższej niż 255 550 zł
- odpłatnie
Od umowy kredytowej możemy odstąpić w przeciągu 14 dni od jej zawarcia. Bank nie może zażądać żadnej opłaty za odstąpienie od umowy kredytowej. W związku z tym należy oddać pełną kwotę kapitału, jaki otrzymaliśmy od banku w ramach kredytu.
Odstąpienie od umowy kredytowej a koszty kredytu
W przypadku odstąpienia od umowy kredytowej, jesteśmy zobowiązani do zapłaty kosztów kredytu za okres, w którym dysponowaliśmy pożyczonym kapitałem. Wysokość prowizji, marży, odsetek czy ubezpieczenia kredytu powinny zostać naliczone w kwocie proporcjonalnej – bank ma prawo pobrać od nas opłatę wyłącznie za dni od chwili podpisania umowy do jej wypowiedzenia. Jeśli któraś z opłat została pobrana z góry, należy nam się jej proporcjonalny zwrot.
O zwrot kosztów kredytu, które zostały naliczone w całości przy podpisaniu umowy kredytowej, należy ubiegać się za pomocą wniosku. O pomoc w jego przygotowaniu możemy poprosić Kancelarią Finansową Odbierz Pieniądze – specjaliści wyliczą należną nam kwotę i w naszym imieniu dopilnują wszystkich formalności.
Fot. Shutterstock.