Finanse

Odstąpienie od umowy kredytowej – wszystko, co musisz o niej wiedzieć!

• Zakładki: 57


Prawo bankowe, a przede wszystkim Ustawa o kredycie konsumenckim gwarantują nam prawo do odstąpienia od umowy kredytowej. Ile mamy czasu na odstąpienie i o czym jeszcze trzeba pamiętać, decydując się na odstąpienie?

Ile mamy czasu na odstąpienie od umowy kredytowej?

Abyśmy mogli odstąpić od umowy kredytowej, nasz kredyt musi spełniać kryteria kredytu konsumenckiego – musiał zostać udzielony:

  • osobie prywatnej
  • na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą, zawodową czy rolniczą
  • w kwocie nie wyższej niż 255 550 zł
  • odpłatnie

Od umowy kredytowej możemy odstąpić w przeciągu 14 dni od jej zawarcia. Bank nie może zażądać żadnej opłaty za odstąpienie od umowy kredytowej. W związku z tym należy oddać pełną kwotę kapitału, jaki otrzymaliśmy od banku w ramach kredytu.

Odstąpienie od umowy kredytowej a koszty kredytu

W przypadku odstąpienia od umowy kredytowej, jesteśmy zobowiązani do zapłaty kosztów kredytu za okres, w którym dysponowaliśmy pożyczonym kapitałem. Wysokość prowizji, marży, odsetek czy ubezpieczenia kredytu powinny zostać naliczone w kwocie proporcjonalnej – bank ma prawo pobrać od nas opłatę wyłącznie za dni od chwili podpisania umowy do jej wypowiedzenia. Jeśli któraś z opłat została pobrana z góry, należy nam się jej proporcjonalny zwrot.

O zwrot kosztów kredytu, które zostały naliczone w całości przy podpisaniu umowy kredytowej, należy ubiegać się za pomocą wniosku. O pomoc w jego przygotowaniu możemy poprosić Kancelarią Finansową Odbierz Pieniądze – specjaliści wyliczą należną nam kwotę i w naszym imieniu dopilnują wszystkich formalności.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
90 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *